Pořizujeme si štěně 1. díl

Pořizujeme si štěně 1. díl

Pořizujeme si štěně 1. díl

Rozhodnutí pořídit si psa, je nelehká úloha. Proč? Protože si musíme ujasnit co od toho vlastně očekáváme.

Než se vůbec dostaneme k výběru plemene, chovné stanici či dokonce barvy psa, měli bychom si uvědomit, že pejsek s námi bude víceméně přes deset let. Ale co je nejdůležitější, že je to živý tvor, který na nás bude po zbytek života závislý a především, že za něj přebíráme plnou zodpovědnost.

JE DŮLEŽITÉ UJASNIT SI, ZDA PLEMENO, KTERÉ SI CHCEME POŘIZOVAT BUDE VYHOVOVAT NAŠEMU ŽIVOTNÍMU STYLU A PODMÍNKÁCH VE KTERÝCH ŽIJEME.

Dnešní moderní doba klade více důraz na potřeby zvířat jako takové. Více se zajímáme o to, co psy baví a jaké jsou jejich potřeby. Zastaralé tvrzení, že velký pes patří do boudy nebo dokonce na řetěz, je naštěstí ta tam.

Co je tedy důležité si uvědomit:

KAŽDÝ PES, AŤ UŽ JE TO HONÁCKÝ NEBO PASTEVECKÝ PES, BUDE CHTÍT BÝT CO NEJBLÍŽE SVÉ LIDSKÉ SMEČCE A HLÍDAT JI PO JEJICH BOKU TŘEBA I NA GAUČI.

První podmínkou pro takové soužití ale je, že tito psi, musí mít dostatečný PROSTOR PRO SEBEREALIZACI A VÝCVIK. Pokud se pes v těsném kontaktu lidské smečky začne nudit, bude si určovat sám nejen pozici ve smečce, ale i náplň dne. Pokud tedy tento fakt nevezmeme v úvahu a pořídíme si temperamentní plemeno, můžeme pak Facebook zásobovat vtipnými fotkami s roztrhanými botami, gauči anebo rozdrápanými zdmi, či jinak zdemolovaným bytem.

Druhým zásadním poznatkem je POVAHA daného psa, ale pozor! Psa jako jedince NE PLEMENE! U mnoha plemen se začali psi dělit na „výstavní“ a „pracovní“ linie (Parson Russell Teriér, Border Kolie). Pokud budeme mluvit například právě o velmi oblíbeném plemeni Border Kolii, musíme při výběru štěněte vidět a vědět, jak je matka vedena a jakou mají rodiče povahu. Ve vrhu se objeví různé osobnosti štěňat. Pokud žijeme v bytě a víme, že psa chceme jenom jako parťáka na dlouhé procházky a nebudeme se aktivně účastnit agility, či canicrossu, je na místě popřemýšlet, zda si opravdu brát štěně s rychlou nervovou soustavou či po sportovně vedených rodičích. Pro takové štěně bude obyčejná procházka bez povelů spíše za „trest“ než za odměnu.

VYBEREME-LI SI AKTIVNÍ ŠTĚNĚ (PŘIROVNÁME HO K ADHD, TEDY HYPERAKTIVITĚ) A BUDEME JEJ MÍT V BYTĚ JEN NA VYCHÁZKY, MŮŽEME SE DOSTAT DO SITUACE, KDY PES ZAČNE DEMOLOVAT NEJEN OKOLÍ ALE I SÁM SEBE A V MNOHA PŘÍPADECH SE MŮŽE OBJEVIT I AGRESIVNÍ CHOVÁNÍ!

Tento článek má sloužit jako taková „kuchařka“ pro ty kteří si chtějí pořídit konkrétní plemeno a k tomu se samozřejmě váže i problematika Průkazu původu (PP). Tento článek není psán v úmyslu vyvolávat vášnivé diskuze o tom, proč psa s PP ano anebo ne. A už vůbec jím nechceme říct, že nejlepší jsou pouze psy s PP. Sami podporujeme útulky a pracujeme se psy, kteří čekají na své nové majitele. A protože víme a uvědomujeme si kolik takových psů je v útulcích po celé ČR, nepodporujeme množení, ale také nepodporujeme neetické chovatele, kteří sice mají uznané chovatelské stanice, ale etika chovu a zdraví štěňat je u nich na posledním místě.

Proto co se týče průkazu původu, nebudu tuto tématiku více rozebírat. Je mnoha názorů a mnoho článků, kde se o této problematice píše a každý si tak může udělat svůj vlastní názor.

Shrnu vše asi takto. Preferuji průkaz původu kvůli zdraví a kontrole nad chovanými zvířaty. V dnešní době, se objevují „papírové množírny“. Lidé jsou vynalézavý a vždy si najdou způsob, jak udělat kšeft. Chtějte ať daná fena i když rodí zdravá štěňata, má svůj životní standard. Lidé podvádí i v této branži, je možné, že se setkáte s upravenými genetickými testy. I toto se bohužel děje! Proto je dobré například kontaktovat majitele psů z předešlých vrhů a opravdu si o daném chovateli zjistit co nejvíce informací.

Chov jako takový je o lidech a jejich slušnosti. Tak trochu si při této činnosti hrajeme na boha, určujeme, jaká fena a jaký pes budou mít štěňata a kdy je budou mít. Bez nutné dávky lidskosti a úcty ke zvířatům to nelze dělat dobře a bezbolestně.

Obvykle nejpopulárnější plemena dnešní doby jsou odchovávána v rozmnožovacích chovech, kde není kladen důraz na kvalitní temperament psa, nýbrž na zisk. Výsledkem takové činnosti je rozšíření fyzicky i psychicky nezdravých zvířat, kdy je nanejvýš pravděpodobné, že se vyskytne agrese vůči lidem.

Co by nás mělo při výběru štěněte zajímat:

-          Prostředí, kde štěňata vyrůstají

-          Povaha a přístup feny k lidem

Teď, když už máte stanovené plemeno a ujasnili jste si jaký bude váš společný život, pokusím se poradit vám, jak si zajistit pejska svých snů.

Nenechte se unést impulsivním jednáním a nekupujte první štěně, které naleznete v inzerátu. I když je velmi těžké odolat sladkým fotkám malých štěňátek anebo titulků „rychle spěchá, nebo budou utraceni“. Bohužel i takové inzeráty se objevují.

Každé plemeno má svůj klub, kde vám odborníci mohou pomoci s výběrem chovatelské stanice. Navíc tito odborníci mají informace již před krytím dané feny! Poradí vám, kde se bude krýt a podle potřeby i řeknou jakou povahu by měla štěňata asi mít. Členové klubu se schází na výstavách a mají tak opravdu přehled o daném plemeni. Většinou se po celé ČR znají a velice rádi pomohou s výběrem.

Příklad některých klubů:

Každé plemeno má svůj klub, to už jsme si řekli víše. Budete-li hledat na internetu, stačí zadat plemeno, které byste si chtěli pořídit a připsat slovo KLUB. Vyhledávač vám nabídne spoustu možností, kde si nechat poradit.

Zde pár příkladů:

http://www.kchmpp.cz/plemena.html

http://www.cmku.cz/cz/seznam-plemen-159&zobraz=16

Ještě, než se dostaneme k přehledu finanční náročnosti chovu psů, uvedu pro zajímavost pár lží a mýtu ohledně PP.

- Čistokrevný bez PP

Slovíčkaření, a výmluvy. Nikdy nemáte jistotu? Bohužel lidi lžou. Průkaz původu je jediná jistota, jak zjistit, zda u psa nedošlo například k příbuzenskému křížení. Proto vždy pes bez PP, i když vzhledově dle standardu plemene, nemůže být brán jako čistokrevný.

Poctivý chovatel, kterému na jeho chovu záleží doloží provedené testy DNA, má RTG kloubů kyčlí, vyšetření srdce, slepoty, ataxie atd. Vždy dle problematiky daného plemene.

- Nemá průkaz, protože štěňat bylo ve vrhu moc

Chovatel po narození musí nahlásit počet štěňat ve vrhu. Všechny štěňata, bez ohledu na barvu, velikost, počet dostanou průkaz. Pokud se ve vrhu objeví nestandartní štěně (například barva liver) měl by majitel průkaz přeškrtnout a pouze oznámit, že se na daném jedinci nesmí chovat. Cena je samozřejmě nižší.

- Nutné výstavy se psem s průkazem původu

Je na dohodě s majitelem chovné feny. Pokud nechcete sami psa vystavovat, nemusíte. Majitel může požadovat výstavu u konkrétního jedince a vy si tak můžete vybrat jiné štěňátko z vrhu. Je důležité pročíst si i smlouvu, kde je jasně formulováno, jaké jsou vaše povinnosti. Ze zkušenosti, ale vím, že už při rezervaci si většinou chovatel zjišťuje, co máte v budoucnu v plánu se štěnětem dělat. Zda vystavovat, sportovat nebo prostě hledáte kamaráda na gauč.

- Štěně s PP je vždy záruka zdravého jedince

Průkaz původu vám pouze zajišťuje přehled původu psa. U každého jedince je v průkazu dohledatelné zdraví! Je na vás, abyste si zjistili zkratky a zjistili, zda rodiče mají přenosné nemoci. Dobrý chovatel má u svých psů DNA testy a ví jaké možné problémy odchovu lze očekávat a podle toho se řídí. Tyto testy více méně zaručují pomyslné zdraví psa. Ale jak už jsme psala víš, je to především o chovateli a jeho svědomí. Protože etika chovu spočívá v tom, že pokud vím, že daný pes či fena přenáší gen, který způsobuje vážný zdravotní problém, měl by tohoto jedince z chovu vyloučit.

Finanční náročnost chovatele aneb „Kolik mě to bude stát“:

Zde jsem pro vás s chovateli vytvořila pravdivé informace o tom kolik času a financí vynaloží hrdí majitelé psů. Nutno brát v potaz, že ceny jsou orientační a vše závisí na tom, jak budete šikovní a svépomocní například ve výrobě venkovního kotce anebo jak budete nároční při koupi potřeb a jaké chovatelské potřeby zvolíte.

STŘEDOASIJSKÝ PASTEVECKÝ PES – Chovná stanice

NÁKLADY PŘI KOUPI ŠTĚNĚTE:

-          Kupní cena   25.000 Kč

-          Cestovní náklady (nafta)   250 Kč

-          Výbava pro štěňátko   18.375 Kč 

(kotec, bouda, sláma, hračky, misky, obojky, vodítko)                                    

-          Krmivo (granule, pamlsky)   1390 Kč

(cena se liší dle toho, jaké krmivo vyberte. My volíme kvalitu v podobě super prémiového krmiva Essential Foods)

-          Základní veterinární náklady   675 Kč  

Pokud se psem nebudete dále chodit na výstavy, zkoušky či ho uchovňovat, vaše náklady se zde zastaví a navyšují se pouze za krmivo a veterináře.

VÝSTAVA A VÝCVIK

-          Výstavní výbava a lekce jak psa vystavovat   1300 Kč

-          Výcvik (základní poslušnost), průměrná lekce   150 Kč

V případě, že chceme uchovnit, je potřeba počítat alespoň se 3 výstavami (Pozor! každé plemeno to má jinak). V tomto případě je nutné absolvovat 3 výstavy, kde se pes umístí na prvním místě (tedy pokud je pes šikovný, můžete absolvovat jen 3, pokud se nezadaří, můžete absolvovat i více výstav). Průměrně cena výstavy je 1000 Kč (počítá se doba uzávěrky, čím víc se blíží termín cena se zvyšuje)

-          Výstava (3 výstavy)   3000 Kč

-          Vystavení diplomu   600 Kč

UCHOVNĚNÍ

-          Členství a absolvování klubové výstavy   500 Kč

(cena se u jednotlivých klubů může lišit)

-          Vyšetření RTG – kyčlí, loktů. Ataxie   4000 Kč

Náklady se ještě mohou navýšit o vystavená krycí listiny. Pokud jste došli až sem, můžete začít hledat ženicha).

KRYTÍ

-          Kontrola hladiny progesteronu   800 Kč

(zvýší se úspěšnost krytí)

-          Cena krytí a náklady na ubytování (3 dny)   20.000 Kč

(cena krytí se pohybuje různě na kvalitě krycího psa od cca 10.000,- i více)

-          Vyšetření feny – Sono   500 Kč

(zjistíme, zda bylo krytí úspěšné a jaks e daří štěňátkům)

-          Vybavení pro porod feny   25.000 Kč

(porodní box, vitamíny a potřebné vybavení pro narozená štěňátka)

V této částce je zahrnuto i očkování, granule, čipování, vyřízení PP. Počítáme s 10. členným vrhem.

V případě, že se krytí nezadaří je většinou druhé krytí v ceně. Zbytek se odvíjí na tom, kolik je štěňat a jaké jsou komplikace.

Náklady jsou opravdu orientační a vycházíme z předpokladu, že je fena zdravá, nenastanou komplikace a všechna štěňátka jsou zdravá.

NÁKLADY TEDY CELKEM ČINÍ   101.540 Kč   

STAFORDŠIRSKÝ TERIÉR – Sportovní výcvik

NÁKLADY PŘI KOUPI ŠTĚNĚTE:

-          Kupní cena   15.000 Kč

-          Cestovní náklady   1000 Kč

-          Veterinární náklady / 1 rok   2000 Kč

(v případě běžné veterinární péče)

-          Pojištění psa / rok   2 000 Kč

-          Krmivo pro psy   1300 Kč          

Pokud se psem nebudete dále chodit na výstavy, zkoušky či uchovňovat, vaše náklady se zde zastaví a navyšují pouze za krmivo a veterináře.

VÝSTAVA A VÝCVIK    

-          Výcvik psa („cvičák“) / měsíc   1 500 Kč

-          Speciální výcvik – Obrany /měsíc   800 Kč

-          Členství v klubu   500 Kč

-          Výcvikové pomůcky   5 000 Kč

(obojky, vodítka, náhubek, postroje, pelíšky, misky a další chovatelské potřeby)

-          Bonitace a Klubová výstava   1000 Kč

(minimálně 1x klubová výstava a bonitace)

-          Zdravotní vyšetření (nepovinná položka)   3 500 Kč

-          Výstava mezinárodní a náklady na cestu   1000 Kč

-          Výstavy národní + náklady na cestu   1500 Kč

-          Zkoušky sportovní kynologie + náklady na cestu   1000 Kč

NÁKLADY TEDY CELKEM ČINÍ   37.100 Kč      

Všechny údaje nám poskytli pro srovnání sami chovatelé. Jsou to tedy skutečné náklady tak jak je sestavili a dali dohromady. Je možné že něco chybí anebo naopak může nějaká položka někomu připadat zbytečná. To už je na každém chovateli, za co vše je ochoten zaplatit.

Náklady ze začátku jsou většinou pro všechny stejné, liší se až právě tím, co se psem chceme v budoucnu dělat. Pokud si pořizujeme psa jako parťáka na dlouhé procházky, budeme v budoucnu řešit už jenom základ, jako je krmivo, veterinář, chovatelské potřeby a u někoho pojištění psa. Pokud jsme ale aktivní páníčci a rozhodneme se pro výcvik a závody, začínají náklady samozřejmě narůstat. Nejnáročnejší je samotný chov a s tím spojené náklady pro založení a dobrý chod chovatelské stanice. V uvedeném příkladu chovu Středoasijského pasteveckého psa můžeme vidět kolik úsilí a peněz stojí snaha udržet kvalitní chov a odchovávat zdravé generace štěňat.

Nutné je podotknout, že tyto částky se neplatí najednou. Vše jde postupně dle toho, jak se posouváme se psem dál a jak jsme šikovní.

Tyto částky jsou nemalé, a proto se i v mnoha případech lze domluvit na splátkách. Lze začít pomalu a postupně se, dle toho, jak finance dovolí, posunout dál. Odměnou nám pak může být spokojený pes a úspěchy, které spolu dokážete.

Autor: Klára (Clare) Kučerová Škola výcviku Ráječek, Zábřeh, Marie Peškarová

Přidat komentář

* Jméno:
* E-mail: (Nepublikováno)
   Web: (URL webu s http://)
* Komentář:
Ověřovací kód