Pořizujeme si štěně 3. díl

Pořizujeme si štěně 3. díl

Pořizujeme si štěně 3.díl

Jít si k chovateli pro štěně je již taková třešnička na dortu, které předcházelo rozhodnutí o pořízení nového člena rodiny a podrobný výběr té správné rasy psa. Už jsme se dozvěděli v předešlých článcích, Co všechno musí chovatel podniknout pro to, aby mohl do světa „vypustit“ zdravá a krásná štěňátka a následně jsme si povídali o tom, co vše musíme zvážit, než si vybereme správné plemeno psa. Původně jsme se měli dnes seznámit s povahovými rysy štěně, ale nakonec jsme se rozhodli přidat ještě jeden díl a podrobně vás seznámit s tím, jak nepodcenit návštěvu u chovatele, a na co si dát dobrý pozor, abyste mohli být ve finále s pejskem spokojeni.

Komunikace s chovatelem jako součást koupě psa:

Každého chovatele, který si na svých odchovech zakládá a práci dělá poctivě zcela určitě zajímá, kde štěně z jeho vrhu bude žít a jaké podmínky pro život má pro něho jeho budoucí majitel přichystané. Takový chovatel se bude v první řadě zajímat o to, jaké zvyklosti rodina má, jaké jsou její aktivity a jaké plány s pejskem nový majitel má. Na základě těchto informací vám pak může mnohdy chovatel poradit s výběrem, přesněji se správnou povahou štěněte pro vás a vaši rodinu.

Chovatel je jediný, kdo zná své odchovy a je schopen odhadnout povahu psa. Odhadnout píši úmyslně, protože povaha štěněte se stále utváří a doba kdy si pojedete pro vaše štěně, tedy doba cca 6 týdnů, nemusí být pro odhad povahy štěněte aktuální.

Většina chovatelů informuje budoucí majitele v den porodu, jaká je situace. Zasílá fotografie, jak štěňátka vypadají a jak se jim daří. Současně s tím vám chovatel může zaslat i videa, v nichž uvidíte, jak vaše vybrané štěně postupně roste. Informace o zdravotním stavu je samozřejmostí. U některých plemen se dělají testy, zda se neobjeví ve vrhu hluchota nebo jiný zdravotní problém. Pokud se takový jedinec ve vrhu objeví a takové štěně již má svého budoucího majitele, je chovatel povinen o tomto faktu informovat.

Ve většině případů si chovatel žádá zálohu, jako jistotu, že se jedná o vážného zájemce o štěně. Pokud nastane tedy taková situace, že se u štěněte projeví jakýkoliv zdravotní problém, měl by chovatel tuto skutečnost přiznat a budoucího majitele informovat. Pokud se nejedná o vážný problém, lze se domluvit na snížení ceny, pokud budou obě strany souhlasit.

Sama můžu ze zkušenosti uvést příklad. Před cca 5 lety jsme si vybrala štěně Parson Russel Teriéra a chtěla fenku. Ve vrhu se objevilo nakonec 8 štěňat a pouze jedna fenka. Takže byla moje, byla jsem první mezi zájemci o fenu. Po narození vypadalo vše v pořádku. Následně se ale ukázalo že fenka bude nestandartně zbarvená, v takzvaném zbarvení Liver „čokoláda“. Čumák a skvrny se jí vybarvily do hněda a oči má žluté, navíc hnědá srst je spíš rezavá. Tuto informaci jsem se dozvěděla ihned a měla sem možnost volby. Uchovnit fenu jsme neměla v plánu, a tak jsme se dohodli s chovatelkou na ceně a také podmínkou bylo, že fena bude vykastrovaná!

U chovatele:

Chovatel by vás měl pustit k feně a k celému vrhu. Dobrý chovatel se rád chlubí prostředím, v němž štěňata vyrůstají, jak žijí a jaké mají podmínky. Měli byste mít možnost poznat fenu v jejím přirozeném prostředí a ostatní štěňata z vrhu, pokud tedy už nejsou u svých nových majitelů. Je dobré sledovat, jak se fena chová a jak naopak jedná chovatel se svými psy. V dnešní době, je potřeba být trochu ostražitý. Není potřeba zde vypisovat zdlouhavé příběhy, jak jsou množitelé a neseriózní chovatelé vynalézaví a jak se jim daří podvádět zájemce o štěně. Těchto příběhů jsme všichni slyšeli a četli dost. Přesto je na místě připomenout jednu zásadní věc.

Nikdy se nedomlouvejte na předání štěněte mimo jejich původního domova. Neakceptujte předání mezi vraty či na ulici, a nedůvěřujte ani předání pejska ve dveřích u vás doma. Není to jen v případě, kdy si kupujete pravděpodobně psa s PP, ale i když si pojedete pro štěňátko někam na vesnici, chtějte vidět fenu a prohlédněte si štěně v jeho přirozeném prostředí.

Kupní smlouva mezi chovatelem a novým majitelem štěněte:

Kupní smlouva stanovuje podmínky chovatele pro odkup štěněte. Bavíme se přesněji o písemné kupní smlouvě. Protože co je psáno, to je dáno! Samozřejmě záleží na obou zúčastněných stranách, na jakých podmínkách se dohodnou, ale přesto se musí řídit občanským zákoníkem a měla by obsahovat důležité informace.

Pokud jste si dali tu práci a poctivě jste si vybrali chovnou stanici, chovatele osobně navštívili, sledovali, jak vaše budoucí štěně roste, budete určitě chtít i vše završit poctivým obchodem. Chcete mít přece jistotu, že si odvážíte „to“ štěně, které jste si vybrali.

Ověřte si, že předmětem kupní smlouvy je opravdu vaše štěně. V předmětu kupní smlouvy by mělo být uvedeno jméno štěněte dle plemenné knihy, datum jeho narození, pohlaví (pes/fena), o jaké plemeno se jedná, měly by být uvedeni rodiče štěněte a samozřejmě číslo čipu anebo tetování. U některých plemen je chovatel dle podmínek klubu povinen prokázat otcovství a mateřství testem DNA. Tento test lze vyžadovat i u plemen, kde to klub nepožaduje.

V kupní smlouvě by mělo být zmíněno zdraví zvířete. Tato informace je však z právního hlediska pouze „předpoklad“. Odvíjí se od posouzení veterinárního lékaře při prohlídce štěněte a také samozřejmě z výsledků testů obou rodičů, které mají v dnešní době chovatelé běžně vyhotoveny. Štěně je však živý tvor, a tak nelze s určitostí říct, že si odvážíte zcela zdravé štěně, i když jsou rodiče oba zdraví a štěně nejeví žádné známky nemoci. Dále by mělo být ve smlouvě uvedené, že se jedná například o štěně zdravé, ale nevhodné do chovu, z čehož vyplývá zákaz na psu dále chovat a je na chovateli a na vás, jako novém majiteli, jak se spolu domluvíte. Ve většině případů požaduje chovatel kastraci, aby se ujistil, že se daná vada nebude šířit dál.

Neodmyslitelnou součástí kupní smlouvy je také zmínka o očkování. Jaká očkování a kdy byla aplikována a také kdy a kolikrát bylo štěně odčerveno. Tuto informaci si odnášíte spolu se štěnětem v kupní smlouvě, ale i v passportu (očkovací průkaz).

Občas se stává v životě psa, že bude muset odejít do jiné rodiny. Ať už jsou tyto důvody jakékoliv, měli bychom vědět co máme napsané ve smlouvě. Častou podmínkou kupní smlouvy bývá povinnost jako první nabídnutí odkupu štěněte zpátky do chovatelské stanice, která mu sama zajistí plnohodnotnou rodinu. Chovatel má také za jistých podmínek nárok na odebrání štěněte z nevhodných podmínek. Proto by měl být s novou rodinou psa alespoň 2x ročně v kontaktu a zajímat se o svůj vrh.

Dalšími podmínkami smlouvy může být také spolumajitelství u velmi „nadaných“ štěňat a podobné dodatky. Proto si vždy smlouvu přečtěte v klidu, než ji podepíšete.

Prohlédněte si pořádně vaše štěňátko:

Spočítejte si zuby (štěňata mají celkem 28 zubů. Řezáků a špičáků je u štěňat plný počet jako v chrupu dospělých psů, zatímco premolárů (třenové zuby) je pouze 12. Moláry (stoličky) nejsou v mléčném chrupu štěňat žádné.

Do jisté míry se dá odhadnout, jaký bude mít štěně skus (nůžkový, klešťový, podkus, předkus a nepravidelný skus). Samozřejmě to není jistota, ale je možnost, jak se vyvarovat skusu, který není do chovu vhodný. I tento fakt může být v kupní smlouvě uveden.

Dále by vás jako budoucího majitele mělo zajímat, pokud si vybíráte psa (samce), jsou-li sestouplá varlata. Obzvlášť pánujete-li psa uchovnit. Sestoupení je sice velmi variabilní, přesto ve věku cca 8-10 týdnů by měla už u štěněte být hmatatelná. Normální sestup varlat do šourku by měl být ukončen ve stáří štěněte 6.-8. týdnů.

Zálomky a ocásky. Z osobních zkušeností doporučuji, abyste si psa, který má ocas dle standardu plemena mít, nebrali se zálomkem. Je možné, že bude mít pouze malý hrb na ocásku, jenž vás vyřadí z chovu. Může to mít ale také dopad na celkové zdraví zvířete.

Na mém případě se můžete ponaučit o tom, jak jsem podlehla prvnímu dojmu a pořídila si psa s PP, který nebyl vhodný do chovu kvůli „obyčejnému“ zálomku, jenž se však vyšetřením na RTG poté ukázal jako zahojený rozštěp páteře! Souvisely s tím následné zdravotní potíže, které vedly k amputaci, operace a dalším problémům.

Na co si dát při nákupu štěněte ještě pozor:

Je známé, že například mopsové či buldoci se rodí se zálomky, přičemž tyto vady jsou skryty kupírováním ocasu již v raném věku. Toto je ale problematika šlechtění a genetiky, kdy se s vadou počítá, tak jako s krátkolebostí či nepřítomností zubů u jiných plemen.

Myslím si, že samozřejmostí by měla být dobrá kvalita srsti štěněte či čiré oči, což je pochopitelně také povinností každého chovatele, aby jeho vrh byl zdravotně fit.

Průjem není žádoucí, může se však u vrhu objevit, a to z důvodu přechodu na tuhou stravu, odčervením či stresem. Neměl by ale trvat dlouhodobě po odběru štěněte novým majitelem. Chovatel by vám měl dát základní balíček, kde bude krom drobností jako jsou hračky pro psypamlsky pro psy také krmivo pro psy. Přesněji to, kterým chovatel štěně krmí. Je dobré, pokud štěně netrpí průjmy a je v pořádku nějakou dobu v novém domově u krmiva zůstat a hned nepřecházet na nové krmivo, které jste si vybrali. Nechte si štěňátko trochu zvyknout.

Hmotnost štěňat by měla být k velikosti zvířete přiměřená. Chovateli dá velikou práci všechna štěňata pohlídat, aby se nakrmila, ne všichni pejsci jsou natolik průbojní, aby se k jídlu dostali a nemusí se na ně dostat řada.

V další části našeho seriálu o pořizování štěněte si představíme hlavní vlastnosti, které by štěně mělo mít. Vybrat si totiž to správné štěně z vrhu není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Pokusíme se vám s tím alespoň trochu pomoci.

Autor: Klára (Clare) Kučerová Škola výcviku Ráječek, Zábřeh,

Upravil: Marie Peškarová

 

 

 

 

 

Přidat komentář

* Jméno:
* E-mail: (Nepublikováno)
   Web: (URL webu s http://)
* Komentář:
Ověřovací kód