Pořizujeme si štěně 4.díl

Pořizujeme si štěně 4.díl

Pořizujeme si štěně 4.díl

V předchozí části článku „Jde se k chovateli“ jsme se seznámili s vhodným prostředím u chovatele, jež by mělo být dodrženo, aby mohl být nový majitel štěněte spokojený. Současně jsem se podívali na to, co by měla obsahovat kupní smlouva. V dalším pokračování článku se zaměříme na povahové rysy pejska, jež výrazným způsobem ovlivňují výběr štěněte.

Seznamujeme se se svým budoucím štěnětem:

Pro budoucího majitele psa je důležité se seznámit s prostředím, v němž štěňata se svojí matkou vyrůstají. To by mělo být čisté a štěňata zdravá. Dále bychom se měli zajímat o povahové rysy vybraného štěněte, jež se na první pohled může chovat mile či bázlivě, být živější, sebevědomé nebo naopak klidné – záleží na tom, jaká povaha mu byla dána do vínku.

Řízením chovu chovatelem dochází nejen k pozitivnímu ovlivnění povahy psa, ale bohužel také k poruchám, které fena dál předává. Tyto poruchy však nemusí mít každé štěně, což poznáte právě pozorováním daného vrhu. Některá štěňata totiž budou díky svojí povaze vyčnívat. A bude záležet na každém budoucím majiteli, která povaha psa je pro něho nejvhodnější. Je třeba si odpovědět na základní otázku – chcete psa jako společníka na procházky, na sportovní kynologii, stopy či obedienci?

Za nežádoucí poruchy považujeme silné reakce strachu či dokonce agrese na lidskou ruku, na cizí prostředí nebo na vlastní sourozence či hlasité zvuků.

Prohlížíme si celkové chování a projevy vrhu:

  1. které štěně je rychlejší u předmětu, jež se objeví v jeho blízkosti,
  2. jak se štěňata chovají na předmět, který kolem nich proskočí,
  3. zajímají nás sociální návyky ve skupině,
  4. sledujeme dominantní chování, podřízenost, samostatnost.

Důležitý je i pracovní potenciál, vyhledávání granulky, pohyb předmětu určeného k lovu, míra drážditelnosti štěněte, kterou projeví ustoupením, nebo naopak různým atakováním.

Jako vhodné mi přijde si různé testy vyzkoušet nejprve ve skupině (celém vrhu), a následně přímo s námi vybranými štěňaty zvlášť. Některá totiž mohou být pouze vedená smečkou pro výkon a sama za sebe budou mít mnohem nižší potřebu zachytit předmět. Nebo mohou dokonce všeho zanechat a mít pouze potřebu najít zbytek vrhu, kvůli svému strachu či nízkému sebevědomí.

Různost povah štěňat není na škodu:

Pokud se ve vrhu najde štěně, které nemá extrémní zájem držet se smečky, nebo jen pozoruje svět okolo sebe, nemusí to být hned z důvodu vytlačení průbojnějším štěnětem, ale může to být naopak dané jeho povahou. Pes, který je samostatný, si v nové rodině zvyká rychleji a nemusí mít úzkostné stavy po odběru v novém domově. Klidná a vyrovnaná psí povaha (nervová soustava) je velice přínosná do života, aby se ze štěněte vyrostl silný jedinec, jenž jedná s klidnou hlavou. A především, který bude „panem“ psem a vám dobrým parťákem.

Buďte důslední a neunáhlujte se:

Když si nevíte rady nebo nechcete situaci podcenit, je vhodné oslovit ve své blízkosti člověka s bohatými chovatelskými zkušenostmi, který má podobné vize ve výchově psa jako vy. Může vám totiž pomoci s výběrem štěněte nebo ukázat na abnormalitu či vhodný rys, jehož si vy sami nemusíte všimnout. Nebude totiž podléhat emocím jako kupující a bude jednat s čistou hlavou.

V dnešní době internetu se dají k problematice povahy štěňat dohledat různá hodnocení povahy a osobnosti u psů  – BPH Behavior and Personality Assessment in Dogs, v nichž si můžete dohledat, jak testy probíhají, a udělat si tak svůj malý průzkum přizpůsobený vašim potřebám. My jsme popsali takový základ, který může pomoci při výběru psího parťáka. Chcete-li ale psa pro konkrétní účel, je třeba už nad povahou štěněte přemýšlet déle.

Autor: Klára (Clare) Kučerová Škola výcviku Ráječek, Zábřeh,

Upravil: Marie Peškarová

Přidat komentář

* Jméno:
* E-mail: (Nepublikováno)
   Web: (URL webu s http://)
* Komentář:
Ověřovací kód