Jak a kdy přejít na nové krmivo 2.díl

Jak a kdy přejít na nové krmivo 2.díl

Jak a kdy přejít na nové krmivo 2.díl

Kdy tedy přejít na nové krmivo?

- pokud psovi z nějakého důvodu přestalo původní krmivo chutnat. Někdy u výrobce dochází k zhoršení kvality anebo změně složení, které už našemu psovi nemusí vyhovovat.

- pokud nám pes na původním krmivu dostatečně neprospívá. Hubne nebo naopak přibírá. Problém se většinou týká psů, se kterými chovatelé provozují sport. Ti mohou při nedostatečně výživném krmivu hubnout, je proto lepší zvolit zátěžovou variantu krmiva a pokud možno v první řadě od stejného výrobce. Pokud pes naopak přibírá může být na vině kastrace nebo úbytek aktivity, například u starších a nemocných psů. Pak je vhodné volit varianty senior/light.

- objeví-li se alergie na určitou složku krmiva. Alergie se mohou objevit z ničeho nic. Není vždy jednoduché zjistit přesný alergen, testy jsou složité a drahé. Hodně ale může napovědět správně provedená eliminační dieta.

- důvodem mohou být samozřejmě i finanční problémy. V takové situaci se snažíme zvolit krmivo finančně výhodné, přesto držící si určitou kvalitu. V takových případech je ideální co nejdelší přechod na nové krmivo. Jedná-li se o přechod ze superprémiového krmiva na krmivo prémiové, může být přechod pro psa náročnější.

Konkrétní příklad z praxe:

Štěňátko Kavalíra od chovatelky na krmivu N&D, po čase se objevují problémy s trávením. Pes zvrací a má řídkou stolici. První možnost vyzkoušet jinou příchuť a volit variantu s jehněčím masem. Beze změny. Vše samozřejmě probíhá za konzultace s veterinářem. Po čase, kdy byl pes na veterinární dietě se volila značka Nativia Adult LAMB & RICE s jehněčím masem (pejsek měl už téměř rok a tato varianta je vhodná i pro velmi mladé psy). Pejsek přešel postupně na nové krmivo a je v pořádku.

Tento příklad poukazuje na to, že ne vždy velmi chválené a kvalitní krmivo vyhovuje striktně všem psům.

Starší pes Bígla krmen značkou Essential Foods. Začal vykonávat z ničeho nic potřebu doma, především v noci. Majitelé se obávali problému se stresem, protože vše se objevilo v době, kdy jim do rodiny přibyl nový člen (miminko). Pes chodil na dlouhé procházky a veterinář neshledal žádný zdravotní problém. S přihlédnutím na věk psa se zvolila varianta Essential Foods Older a problémy okamžitě vymizeli. Pes díky svému věku už nebyl schopný zvládnou granule rpo dospělé psy a potřeboval odlehčenou stravu.

Zde naopak vidíme jednoduché řešení velmi nepříjemného problému bez nutnosti změny značky krmiva.

Na co bychom si měli dávat pozor?

- pořizujeme-li si štěně, měli bychom správně od chovatele dostat balení krmiva, na které je štěňátko zvyklé, aby byl přechod do nového domova co nejmíň stresující. Občas, ale nemusíme souhlasit s výběrem značky a chceme štěněti dávat jiné krmivo. V takové situaci, bychom měli být velice opatrní. Změna granulí by měla nastat, až v době, kdy jsme si jisti, že se štěňátko dostatečně začlenilo do rodiny a zvyklo si na nový domova pána. Doba, kdy se štěňátka odebírají je velmi citlivé a stresující období a vyvolaný stres z odloučení plus náhlá změna stravy by mohla mít za důsledek značné trávicí problémy.

- u starších psů by se také mělo přecházet na nové krmivo velice opatrně. Dokonce bych řekla, že bychom se měli jakýchkoliv změn vyvarovat, pokud to není nezbytně nutné. Straší pes má i podstatě pomalejší trávení. Náhlá a neuvážená změna by tak mohla vyvolat problémy s trávením.

- přecházíme-li z prémiového krmiva na krmivo superprémiové. Tedy z méně kvalitního krmiva na kvalitnější, může být přechod bouřlivější, než kdybychom měnili značku krmiv stejné kvality. Superprémiová krmiva obsahují více masa, a naopak ve většině případů už neobsahují obilovinu. Takže rychlý a náhlý přechod může snadno vyvolat průjem anebo nám pes v důsledku absence obiloviny může začít hubnout.

- potřebujeme-li změnit krmivo, protože je náš pes velice aktivní, věnujeme se s ním nějaké aktivitě, psímu sportu, je vhodné se nejdříve podívat jaké zátěžové varianty nabízí výrobce krmiva, na které je náš pes zvyklý. Například krmíme-li běžně superprémiovým krmivem Nativia Adult a potřebujeme zvolit zátěžovou variantu, je nejjednodušší zvolit variantu pro aktivní psi od stejného výrobce Nativia Active. Takto se snadno můžeme vyhnout nežádoucím reakcím na nové krmivo.

- stejným způsobem bychom měli postupovat i v situaci, kdy potřebujeme zvolit variantu senior nebo light variantu.

- pozornost bychom měli věnovat i přechodu na jinou příchuť v rámci jedné značky. Například krmíme-li běžně variantou s kuřecím masem a rozhodneme se psovi pro změnu koupit variantu s rybou, nemusí to proběhnout bez problémů. Stejně tak někteří psi nesnesou jehněčí, zvěřinu anebo hovězí. Takže pokud je změna příchutě výrazná je vhodné ze začátku také příchutě smíchat, aby si pes mohl na změnu zvyknout.

- poslední na co bych chtěla upozornit je i situace, kdy se rozhodneme vzít si pejska už dospělého, například z útulku. I u těchto psů probíhá stres z nového prostředí. Do té byl krmen granulemi takové kvality, jakou si mohl útulek dovolit. Všichni ale víme, jaká je situace a je nám tedy jasné, že se nebude jednat o super top krmivo. Proto budeme-li chtít pejskovi přilepšit, je lepší postupovat stejně jako u štěňátka. Nechat pejska zvyknout si na nové prostředí a nového pána a pak teprve začít pomalu s přechodem na nové krmivo.

Všechna doporučení a možné nežádoucí reakce, které popisuji v tomto článku si musí každý chovatel vyhodnotit sám a je pouze na něm, zda se jimi bude řídit. Jsou to mé vlastní poznatky a zkušenosti se kterými se velice ráda podělím s ostatními chovateli. Této článek vznikl jako reakce na stále se opakující problémy, které často řešíme s majiteli psů. Proto doufám, že pomůže každému, kdo se ocitne v podobné situaci. Odměnou mi budou jako vždy spokojení chlupáči a s nimi i spokojení majitelé.

Přidat komentář

* Jméno:
* E-mail: (Nepublikováno)
   Web: (URL webu s http://)
* Komentář:
Ověřovací kód