První pomoc u psa 1. díl - Komplikace po očkování

První pomoc u psa 1. díl - Komplikace po očkování

První pomoc u psa 1. díl - Komplikace po očkování

Stejně jako my lidi se občas může stát, že i Váš miláček bude potřebovat první pomoc. Nemusí jít jen o úraz venku nebo doma, ale i po očkování hrozí pejskovi komplikace stejné jako u lidí. Anafylaktický (alergický) šok hrozí u všech živočišných druhů, alergický může být opravdu na cokoliv kdokoliv. Speciálně to ale hrozí u očkování, kterému se prostě nevyhneme. Nastat může jak u malých štěňat, tak i u dospělých psů, například při změně vakcíny nebo změnou fyziologie (velký úbytek váhy, nastalá obezita, přibývající věk apod). Co ale dělat, když už se tak stane? To si dneska společně zodpovíme! :)

Co máme vlastně sledovat?

Na možné komplikace by vás měl upozornit veterinář před nebo po očkování, ale z vlastní zkušenosti vím, že jsem to zažila se svým bíglem pouze jednou, a to rozhodně nebyl už stěně. Vlastně se mi „poštěstilo vyškolení“ na první pomoc až letos při očkování mého 15-letého psa. Trošku pozdě, ale byla jsem ráda za rady. Čeho si tedy všímat a co je normální projev?

Při očkování jsou normální malé reakce – smyslem očkování je v podstatě naučit imunitní systém se bránit tak, že jej vystavíme nějakým způsobem oslabené nákaze. Stejně se, ale jedná o chtěně vyvolanou reakci imunitního systému na určitou chorobu. Normální je tedy ospalost, menší chuť až nechuť k jídlu, mírně zvýšená teplota, lokální reakce (reakce v místě vpichu vakcíny), otoky atd.

Lokální reakce na vpich se objevují nejčastěji u tzv. mrtvých, protože je u nich použita dráždivá látka, aby si jich vůbec imunitní systém všiml. Nejvíce používané jsou olejové emulze nebo hydroxid hlinitý. Ty nejčastěji způsobují vznik malého uzlíku nebo tvrdé bouličky. S největší pravděpodobností si jich ani nevšimnete a za pár týdnů sami zase zmizí.

Dále se Vám může stát, že máte doma pejska přímo alergického. Alergií se rozumí prudká nebo nepřiměřeně velká reakce na očkování. Tu způsobuje častěji než samotná očkovací látka, látka pomocná, která má za úkol konzervaci vakcíny, její stabilizaci nebo má jinou doprovodnou úlohu. Proto ve většině případů stačí změnit vakcínu za jinou se stejnou očkovací složkou, ale jinými doprovodnými látkami.  S tím vám pomůže veterinář. 

Alergická reakce se projevuje nejčastěji do 24 hodin od očkování. Nejvýraznějším projevem je otok obličeje nebo jen okolo očí. U lysých plemen je markantní začervenání kůže způsobené překrvením. Dále svědění celého těla a často i kopřivka. Může být i průjem.

Nejvážnější komplikace je anafylakce (anafylaktický šok). Je to prudký pokles krevního tlaku doprovázený kolapsem a šokem organismu. Projevuje se nejčastěji do pár sekund až minut od očkování. Anafylaktický šok může vést až k smrti pejska, ale jedná se o vzácnou komplikaci.

Všem těmto komplikacím se dá předcházet!

Neočkujte psy, pokud jsou nemocní nebo prochází nějakým stresem (stěhování, nový přírůstek do rodiny, úmrtí v rodině apod.). Důležité je také setrvat v blízkosti veterinární ordinace cca půl hodiny po očkování. V této době se projevují nejčastěji nejvážnější komplikace, zejména anafylaktický šok. S tímto stavem je vám schopný pomoci pouze veterinární lékař a zpravidla jde o minuty!

Vždy informujte svého veterináře o jakékoliv reakci na očkování, které si všimnete. Může se jednat o prvotní příznak a při dalším podání stejné vakcíny může být reakce silnější a závažnější.

Přidat komentář

* Jméno:
* E-mail: (Nepublikováno)
   Web: (URL webu s http://)
* Komentář:
Ověřovací kód