Blechy, klíšťata a nekonečný boj s nimi.

Blechy, klíšťata a nekonečný boj s nimi.

V poslední době na prodejně sleduji narůstající problém s výskytem blech a klíšťat. Majitelé psů si opravdu už kolikrát nevědí rady. Drahé obojky nebo pipety fungují chvilku anebo nefungují vůbec. Dokonce u některých psů se vyskytuje po aplikaci těchto výrobků alergická reakce a vypadávání srsti. No není se čemu divit, když na psa nalijete chemickou látku, která má za úkol zničit vše v jejím okolí. Někdy i samotného psa. Pěkně komplexně.

Já osobně sem se rozhodla, že v tomto boji zvolím trochu odlišnou strategii. Vybrala jsem si přírodní cestu a téměř dva roky už nepoužívám nic jiného než přírodní mycí oleje značky Aromafauna. Většina lidí o této „kosmetice“ nikdy neslyšela a jsou velmi překvapení, že něco takového existuje.

Moje fenka byla na klíšťata jako magnet, přišli jsme z vycházky a mohla jsem z ní ve vaně vyčesávat jedno klíště za druhým. Vzhledem k tomu, že bydlíme v bytě, jsem toto opatření prováděla opravdu důkladně a po každé procházce. A stejně sem z ní klíšťata tahala jak na běžícím pásu. Blechy nás naštěstí minuly obloukem, ale největší podíl přikládám tomu, že nemám psa na dvorku, kde se volně pohybují ježci a podobně, kteří právě blechy šíří.

Přesto jsem jí z kožichu sem tam jednu blešku vytáhla. To se mi tedy ale vůbec nelíbilo. Blecha je velmi nepříjemný parazit. Už jenom jedno kousnutí blechy může vyvolávat silné alergické reakce, které může psa dlouhodobě trápit a léčba je zdlouhavá. Navíc a co je podle mě i mnohem větší nebezpečí je skutečnost, že blecha je přenašeč tasemnice. Takže většinou se dlouhodobě zablešení psi i rovnou odčervují. Když pominu fakt, že tasemnice je mi bytostně odporná, nerada bych se dívala na trápícího se psa po napadení tohoto vytrvalého endoparazita.

Ještě problematičtější je napadení klíštětem. A to z jednoho prostého důvodu. Přenos chorob od klíštěte je mnohem pestřejší. Mezi nejznámější a nejobávanější patří samozřejmě všem známa klíšťová encefalitida. V dnešní době už většina z nás ví, že tato nemoc je přenosná i na psy. Lze dokonce na rozdíl od koček i očkovat. Její příznaky jsou náhlé, objevuje se horečka, pes je apatický, nežere a projevují se výrazné neurologické potíže. Encefalitida je zákeřná i v tom, že i když se u většiny psů projeví do 5 až 9 dnů, v některých případech se může projevit až po roce. Její následky jsou pak už nezvratné a může dojít k trvalému poškození.

Aromaterapie jako taková mi nabídla řešení všech těchto problémů. Nemyslím tím léčbu, ale pomoc při boji s těmito parazity a především prevenci.

Jako neodmyslitelná součást péče o psa je u mě pravidelné používání mycích olejů, které působí preventivně proti blechám, klíšťatům a všenkám. Jeho aplikace je jednoduchá ať máte malého pejska, kterého můžete umýt ve vaničce anebo velkého psa. Často semnou majitelé velkých psů nesouhlasí a tvrdí, že oni nejsou schopni takto psa vykoupat. Moje otázka pak zní „A jak tedy vašeho psa myjete“. Odpověď je ve většině případů stejná. „No normálně, pustím ho do řeky nebo rybníku aby se namočil, pak na něj naliju šampon a nechám ho ve vodě opláchnout“. No a právě přesně tak se může aplikovat mycí olej na psa, který není zvyklý koupat se doma. Stačí si nachystat lahev, kde si olej naředíte vodou a nachystáte k použití. Pak už jen stačí psa vydrbat a nechat ho zvesela běhat ve vodě.

No a navíc vše má jeden velký bonus. Oleje jsou absolutně šetrné k přírodě, oproti běžným šampónům. Nijak neznečišťují vodu ani půdu. A jak by mohly, když obsahují pouze to, co nám právě příroda nabízí.

Mezi moje nejoblíbenější výrobky patří především mycí olej HI-INSI, který chrání psa před výskytem parazitů a navíc srst je po umytí krásně bílá a jemná. Jsou velmi šetrné a nemusíte se tak bát nežádoucích účinků. A navíc velmi příjemně voní. K mycímu oleji přidávám směs esenciálních olejů Fauna SPOT. Tato speciální směs olejů poskládaná tak, aby perfektně chránila psa před parazity, se může používat společně s mycím olejem tak, že smícháte doporučené množství mycího oleje a kapku směsi esenciálních olejů. Druhá možnost je aplikace přímo na kůži, podobně jako u běžných spotů. Pro nás je nejpohodlnější první verze aplikace. Psa koupu zhruba jednou za 14 dní. Chodíme často na procházky mezi pole a louky, takže špína a breberky mají u nás doma přísný zákaz.

Jako poslední argument, proč volit sice dražší, ale přírodní kosmetiku bych uvedla toto. Přírodní oleje jsou pro psa přirozené. Nedráždí ho jako běžné a obyčejné šampony obsahující řadu smáčedel a chemických látek. Pes tedy nemá tendenci překrývat svůj nový pach, pro něj velmi nepříjemný, něčím jiným. Ve většině případů právě výkaly, zdechlinou a podobně. Netvrdím, že to zabere na každého smraďocha, který si ve válení libuje, ale za pokus to stojí. 

Přidat komentář

* Jméno:
* E-mail: (Nepublikováno)
   Web: (URL webu s http://)
* Komentář:
Ověřovací kód