Jak a kdy přejít na nové krmivo 1.díl

Jak a kdy přejít na nové krmivo 1.díl

Jak a kdy přejít na nové krmivo 1.díl

Jak správně přejít na nové krmivo

V poslední době si každý chovatel mohl všimnout narůstajícího množství značek a samozřejmě i výrobců krmiv pro psy. Doslova se s nimi roztrhl pytel. Výrobci se předhání, aby zrovna to jejich krmivo bylo to nejúžasnější na trhu, a tak se snaží všemožně krmiva obohatit o cenné látky, které mají psovi zabezpečit dlouhý a spokojený život. Moha výrobcům se to i daří a nabízí opravdu kvalitní krmiva, která našim psům poskytnout opravdu kompletní a vyváženou stravu.

Na tom samozřejmě není nic špatného. Jenže problém nastává, když se nabídkami nových krmiv necháme strhnout a začneme měnit a střídat granule jak na běžícím páse.

Proč neměnit granule, když našemu psovi vyhovují a prospívána nich, je jednoduché. Pokud psovi podáváme jednu značku krmiva, která jak jsem psala výše, psovi chutná a prospívá na něm, tak zároveň i jeho trávení je přizpůsobeno takovému poměru živin a bez problému vše stráví bez zbytečných zažívacích problémů. To ale samozřejmě popisuji velice zjednodušeně. Každá změna krmiva, která pak nastane může u psa vyvolat problémy s trávením. Ty se nejčastěji projevují průjmy anebo zvracením, ale také zhoršením kvality srsti, lupy nebo vyrážkou. Úmyslně píši „může“, protože sama ze svého okolí vím hned o několika chovatelích, kteří svým psům podávají téměř každý měsíc jinou značku krmiva a pes je v pořádku. Možná se teď bude někomu zdát, že si protiřečím. Ale musíme si uvědomit, že každý pes je jedinečný a každý reaguje jinak citlivě na změnu. Proto tvrzení nestřídat příliš často značku krmiva je pouze doporučení, jak předejít možnému výskytu trávicích problémů a je na každém chovateli, jestli se tímto doporučením bude řídit.

Přestože většina chovatelů toto doporučení zná, často se nechá marketingovým tlakem unést. A jak by ne. Když nabídka nové značky granulí je tak výhodná. K balení se rozdávají dárky v podobě barelů, tašek a pamlsků. Výrobce slibuje úžasné pozitivní výsledky. Pes bude mít krásnou srst, pevné bobky, bude veselý a hravý. Doté doby spokojený chovatel koupí nové krmivo a celý natěšený, jak jeho pes bude stejně nadšený, sype první krmnou dávku do misky psa. Reakce však může být úplně jiná, než výrobce sliboval. V nejlepším případě psovi granule prostě nechutnají a odmítá je žrát. V druhém, horším případě, dochází k trávicím problémům. A kde vlastně nastal problém? V první řadě začneme nadávat na výrobce a značku krmiva. Nové krmivo vyhodíme a s pocitem, že jsme se nechali oklamat sáhneme opět po starém dobrém krmivu, které našemu psovi tak chutnalo. Jenže problémy nemizí, pes má stále trávicí problémy a možná se i zhoršují. Bohužel i když je toto ten nejčernější scénář, může se to stát každému chovateli. Je totiž velice snadné nechat se zlákat novou nabídkou, ale mnohem těžší je, dát pak vše do pořádku a psovi trávení srovnat.

Kde se tedy stala chyba? První, co se nabízí je, že jsme přechod na novou značku dostatečně nepromysleli. Přechod by měl být co nejdelší a pozvolný. Jde o metodu míchání původní značky a nové značky granulí. Postup je jednoduchý a určitě to hravě zvládne každý chovatel, který se rozhodne z jakéhokoliv důvodu změnit značku krmiva.

Jak správně přejít na nové krmivo?

Nejjednodušší metoda je postupné přimíchávání nové značky granulí do původní značky. Existuje k tomu velice jednoduchý vzorec, který lze aplikovat na každého psa.

1–2 den: smícháme 75 % původního krmiva a 25 % krmiva nového

tedy ponecháme tři čtvrtě původního krmiva a odebranou třetinu nahradíme novým krmivem. Takto upravenou krmnou dávku podáváme psovi minimálně 2 dny. Už během takto krátké doby se může vyskytnou reakce na nové krmivo v podobě řidší stolice. Pokud se nejedná vyloženě o průjem, nemusíte se znepokojovat

3-4 den: smícháme 50 % původního krmiva a 50 % krmiva nového

v této fázi se už dostáváme na poměr půl na půl. Tato doba je ještě pro pejska stále citlivá a je nutné sledovat, jestli se neobjevuje jakákoliv nežádoucí reakce

5-6 den: smícháme 25 % původního krmiva a 75 % krmiva nového

v tuto dobu už je v krmné dávce větší poměr krmiva nového. Pokud jsme vybrali správně, pes by neměl trpět průjmy a neměla by se objevit ani jiná reakce na krmivo

Od 7 dne podáváme 100 % nového krmiva

Po uplynutí 7 dnů je možné podávat psovi už kompletně nové krmivo. Pes by měl nové krmivo žrát s chutí. Bobky by měli být pevné a nemělo by jich být moc.

Tento 7-denní přechod je opravdu velice jednoduchý. Ale pro větší úspěch a jistotu, že vše proběhne v pořádku, doporučuji celý proces natáhnout klidně i na 14 až 21 dní. Takže výsledné schéma by mohlo vypadat asi nějak takto:

1-4 den: 75 % původního + 25 % nového

4-8 den: 50 % původního + 50 % nového

8-12 den: 25 % původního + 75 % nového

Od 12 dne: 100 % nového

Anebo, rozdělíme-li si krmnou dávku na 5 částí může schéma vypadat i takto:

1-4 den: 80 % původního + 20 % nového

4-8 den: 60 % původního + 40 % nového

8-12 den: 40 % původního + 60 % nového

12-14 den: 80 % původního + 20 % nového

Od 14 dne 100 % nového krmiva

Toto schéma míchání považuji za naprosto ideální postup a pokud zvolíme vhodné krmivo, které našemu psovi bude vyhovovat a chutnat, měl by přechod proběhnout v klidu bez trávicích problémů a jiných obtíží.

Pozor, co bychom měli hlídat!

- po celou dobu bychom měli psa sledovat a hlídat jeho exkrementy. Jednoduše řečeno to, jaký má pes bobek nám řekne, jak krmivo psovi vyhovuje. Měl by být pevný, bez nadměrného zápachu a nemělo by jich být moc. Pozor i na plynatost.

- na začátku přechodu se může objevit řidší stolice. To se stává při přechodu na nové granule velice často a nemusíme se tím hned znepokojovat. Nemělo by se však jednat o průjem a neměl by trvat déle než týden. Pokud pes po změně trpí průjmy a tyto obtíže přetrvávají i po uplynutí 7 dnů. Je lepší krmivo vysadit.

- pozornost bychom měli věnovat i stavu kůže, kde se také může projevit nesnášenlivost. Proto pokud se pes začne nadměrně drbat a začnou se mu v srsti objevovat lupy, je to známka toho, že krmivo psovi zcela nevyhovuje.

V dalším díle si povíme kdy je ideální naopak na jiné krmivo přejít a uvedeme si příklady z praxe.

Přidat komentář

* Jméno:
* E-mail: (Nepublikováno)
   Web: (URL webu s http://)
* Komentář:
Ověřovací kód