Jak a kdy přejít na nové krmivo

Jak a kdy přejít na nové krmivo

V poslední době si každý chovatel mohl všimnout narůstajícího množství značek a samozřejmě i výrobců krmiv pro psy. Doslova se s nimi roztrhl pytel. Výrobci se předhání, aby zrovna to jejich krmivo bylo to nejúžasnější na trhu, a tak se snaží všemožně krmiva obohatit o cenné látky, které mají psovi zabezpečit dlouhý a spokojený život. Moha výrobcům se to i daří a nabízí opravdu kvalitní krmiva, která našim psům poskytnout opravdu kompletní a vyváženou stravu.

Na tom samozřejmě není nic špatného. Jenže problém nastává, když se nabídkami nových krmiv necháme strhnout a začneme měnit a střídat granule jak na běžícím páse.

Proč neměnit granule, když našemu psovi vyhovují a prospívána nich, je jednoduché. Pokud psovi podáváme jednu značku krmiva, která jak jsem psala výše, psovi chutná a prospívá na něm, tak zároveň i jeho trávení je přizpůsobeno takovému poměru živin a bez problému vše stráví bez zbytečných zažívacích problémů. To ale samozřejmě popisuji velice zjednodušeně. Každá změna krmiva, která pak nastane může u psa vyvolat problémy s trávením. Ty se nejčastěji projevují průjmy anebo zvracením, ale také zhoršením kvality srsti, lupy nebo vyrážkou. Úmyslně píši „může“, protože sama ze svého okolí vím hned o několika chovatelích, kteří svým psům podávají téměř každý měsíc jinou značku krmiva a pes je v pořádku. Možná se teď bude někomu zdát, že si protiřečím. Ale musíme si uvědomit, že každý pes je jedinečný a každý reaguje jinak citlivě na změnu. Proto tvrzení nestřídat příliš často značku krmiva je pouze doporučení, jak předejít možnému výskytu trávicích problémů a je na každém chovateli, jestli se tímto doporučením bude řídit.

Přestože většina chovatelů toto doporučení zná, často se nechá marketingovým tlakem unést. A jak by ne. Když nabídka nové značky granulí je tak výhodná. K balení se rozdávají dárky v podobě barelů, tašek a pamlsků. Výrobce slibuje úžasné pozitivní výsledky. Pes bude mít krásnou srst, pevné bobky, bude veselý a hravý. Doté doby spokojený chovatel koupí nové krmivo a celý natěšený, jak jeho pes bude stejně nadšený, sype první krmnou dávku do misky psa. Reakce však může být úplně jiná, než výrobce sliboval. V nejlepším případě psovi granule prostě nechutnají a odmítá je žrát. V druhém, horším případě, dochází k trávicím problémům. A kde vlastně nastal problém? V první řadě začneme nadávat na výrobce a značku krmiva. Nové krmivo vyhodíme a s pocitem, že jsme se nechali oklamat sáhneme opět po starém dobrém krmivu, které našemu psovi tak chutnalo. Jenže problémy nemizí, pes má stále trávicí problémy a možná se i zhoršují. Bohužel i když je toto ten nejčernější scénář, může se to stát každému chovateli. Je totiž velice snadné nechat se zlákat novou nabídkou, ale mnohem těžší je, dát pak vše do pořádku a psovi trávení srovnat.

Kde se tedy stala chyba? První, co se nabízí je, že jsme přechod na novou značku dostatečně nepromysleli. Přechod by měl být co nejdelší a pozvolný. Jde o metodu míchání původní značky a nové značky granulí. Postup je jednoduchý a určitě to hravě zvládne každý chovatel, který se rozhodne z jakéhokoliv důvodu změnit značku krmiva.

Jak správně přejít na nové krmivo?

Nejjednodušší metoda je postupné přimíchávání nové značky granulí do původní značky. Existuje k tomu velice jednoduchý vzorec, který lze aplikovat na každého psa.

1–2 den: smícháme 75 % původního krmiva a 25 % krmiva nového

tedy ponecháme tři čtvrtě původního krmiva a odebranou třetinu nahradíme novým krmivem. Takto upravenou krmnou dávku podáváme psovi minimálně 2 dny. Už během takto krátké doby se může vyskytnou reakce na nové krmivo v podobě řidší stolice. Pokud se nejedná vyloženě o průjem, nemusíte se znepokojovat

3-4 den: smícháme 50 % původního krmiva a 50 % krmiva nového

v této fázi se už dostáváme na poměr půl na půl. Tato doba je ještě pro pejska stále citlivá a je nutné sledovat, jestli se neobjevuje jakákoliv nežádoucí reakce

5-6 den: smícháme 25 % původního krmiva a 75 % krmiva nového

v tuto dobu už je v krmné dávce větší poměr krmiva nového. Pokud jsme vybrali správně, pes by neměl trpět průjmy a neměla by se objevit ani jiná reakce na krmivo

Od 7 dne podáváme 100 % nového krmiva

Po uplynutí 7 dnů je možné podávat psovi už kompletně nové krmivo. Pes by měl nové krmivo žrát s chutí. Bobky by měli být pevné a nemělo by jich být moc.

Tento 7-denní přechod je opravdu velice jednoduchý. Ale pro větší úspěch a jistotu, že vše proběhne v pořádku, doporučuji celý proces natáhnout klidně i na 14 až 21 dní. Takže výsledné schéma by mohlo vypadat asi nějak takto:

1-4 den: 75 % původního + 25 % nového

4-8 den: 50 % původního + 50 % nového

8-12 den: 25 % původního + 75 % nového

Od 12 dne: 100 % nového

Anebo, rozdělíme-li si krmnou dávku na 5 částí může schéma vypadat i takto:

1-4 den: 80 % původního + 20 % nového

4-8 den: 60 % původního + 40 % nového

8-12 den: 40 % původního + 60 % nového

12-14 den: 80 % původního + 20 % nového

Od 14 dne 100 % nového krmiva

Toto schéma míchání považuji za naprosto ideální postup a pokud zvolíme vhodné krmivo, které našemu psovi bude vyhovovat a chutnat, měl by přechod proběhnout v klidu bez trávicích problémů a jiných obtíží.

Pozor, co bychom měli hlídat!

- po celou dobu bychom měli psa sledovat a hlídat jeho exkrementy. Jednoduše řečeno to, jaký má pes bobek nám řekne, jak krmivo psovi vyhovuje. Měl by být pevný, bez nadměrného zápachu a nemělo by jich být moc. Pozor i na plynatost.

- na začátku přechodu se může objevit řidší stolice. To se stává při přechodu na nové granule velice často a nemusíme se tím hned znepokojovat. Nemělo by se však jednat o průjem a neměl by trvat déle než týden. Pokud pes po změně trpí průjmy a tyto obtíže přetrvávají i po uplynutí 7 dnů. Je lepší krmivo vysadit.

- pozornost bychom měli věnovat i stavu kůže, kde se také může projevit nesnášenlivost. Proto pokud se pes začne nadměrně drbat a začnou se mu v srsti objevovat lupy, je to známka toho, že krmivo psovi zcela nevyhovuje.

Kdy tedy přejít na nové krmivo?

- pokud psovi z nějakého důvodu přestalo původní krmivo chutnat. Někdy u výrobce dochází k horšení kvality anebo změně složení, které už našemu psovi nemusí vyhovovat.

- pokud nám pes na původním krmivu dostatečně neprospívá. Hubne nebo naopak přibírá. Problém se většinou týká psů, se kterými chovatelé provozují sport. Ti mohou při nedostatečně výživném krmivu hubnout, je proto lepší zvolit zátěžovou variantu krmiva a pokud možno v první řadě od stejného výrobce. Pokud pes naopak přibírá může být na vině kastrace nebo úbytek aktivity, například u starších a nemocných psů. Pak je vhodné volit varianty senior/light.

- objeví-li se alergie na určitou složku krmiva. Alergie se mohou objevit z ničeho nic. Není vždy jednoduché zjistit přesný alergen, testy jsou složité a drahé. Hodně ale může napovědět správně provedená eliminační dieta.

- důvodem mohou být samozřejmě i finanční problémy. V takové situaci se snažíme zvolit krmivo finančně výhodné, přesto držící si určitou kvalitu. V takových případech je ideální co nejdelší přechod na nové krmivo. Jedná-li se o přechod ze superprémiového krmiva na krmivo prémiové, může být přechod pro psa náročnější.

Na co bychom si měli dávat pozor?

- pořizujeme-li si štěně, měli bychom správně od chovatele dostat balení krmiva, na které je štěňátko zvyklé, aby byl přechod do nového domova co nejmíň stresující. Občas, ale nemusíme souhlasit s výběrem značky a chceme štěněti dávat jiné krmivo. V takové situaci, bychom měli být velice opatrní. Změna granulí by měla nastat, až v době, kdy jsme si jisti, že se štěňátko dostatečně začlenilo do rodiny a zvyklo si na nový domova pána. Doba, kdy se štěňátka odebírají je velmi citlivé a stresující období a vyvolaný stres z odloučení plus náhlá změna stravy by mohla mít za důsledek značné trávicí problémy.

- u starších psů by se také mělo přecházet na nové krmivo velice opatrně. Dokonce bych řekla, že bychom se měli jakýchkoliv změn vyvarovat, pokud to není nezbytně nutné. Straší pes má i podstatě pomalejší trávení. Náhlá a neuvážená změna by tak mohla vyvolat problémy s trávením.

- přecházíme-li z prémiového krmiva na krmivo superprémiové. Tedy z méně kvalitního krmiva na kvalitnější, může být přechod bouřlivější, než kdybychom měnili značku krmiv stejné kvality. Superprémiová krmiva obsahují více masa, a naopak ve většině případů už neobsahují obilovinu. Takže rychlý a náhlý přechod může snadno vyvolat průjem a nebo nám pes v důsledku absence obiloviny může začít hubnout.

- potřebujeme-li změnit krmivo, protože je náš pes velice aktivní, věnujeme se s ním nějaké aktivitě, psímu sportu, je vhodné se nejdříve podívat jaké zátěžové varianty nabízí výrobce krmiva, na které je náš pes zvyklý. Například krmíme-li běžně superprémiovým krmivem Essential Foods Nautical Living a potřebujeme zvolit zátěžovou variantu, je nejjednodušší zvolit variantu pro aktivní psi od stejného výrobce Essential Foods Stamina. Takto se snadno můžeme vyhnout nežádoucím reakcím na nové krmivo.

- stejným způsobem bychom měli postupovat i v situaci, kdy potřebujeme zvolit variantu senior nebo light variantu.

- pozornost bychom měli věnovat i přechodu na jinou příchuť v rámci jedné značky. Například krmíme-li běžně variantou s kuřecím masem a rozhodneme se psovi pro změnu koupit variantu s rybou, nemusí to proběhnout bez problémů. Stejně tak někteří psi nesnesou jehněčí, zvěřinu anebo hovězí. Takže pokud je změna příchutě výrazná je vhodné ze začátku také příchutě smíchat, aby si pes mohl na změnu zvyknout.

- poslední na co bych chtěla upozornit je i situace, kdy se rozhodneme vzít si pejska už dospělého, například z útulku. I u těchto psů probíhá stres z nového prostředí. Do té byl krmen granulemi takové kvality, jakou si mohl útulek dovolit. Všichni ale víme, jaká je situace a je nám tedy jasné, že se nebude jednat o super top krmivo. Proto budeme-li chtít pejskovi přilepšit, je lepší postupovat stejně jako u štěňátka. Nechat pejska zvyknout si na nové prostředí a nového pána a pak teprve začít pomalu s přechodem na nové krmivo.

Všechna doporučení a možné nežádoucí reakce, které popisuji v tomto článku si musí každý chovatel vyhodnotit sám a je pouze na něm, zda se jimi bude řídit. Jsou to mé vlastní poznatky a zkušenosti se kterými se velice ráda podělím s ostatními chovateli. Této článek vznikl jako reakce na stále se opakující problémy, které často řešíme s majiteli psů. Proto doufám, že pomůže každému, kdo se ocitne v podobné situaci. Odměnou mi budou jako vždy spokojení chlupáči a s nimi i spokojení majitelé.

Přidat komentář

* Jméno:
* E-mail: (Nepublikováno)
   Web: (URL webu s http://)
* Komentář:
Ověřovací kód