Tak jak je to s těmi „bull plemeny“?

Tak jak je to s těmi „bull plemeny“?

 

 

Pod „bull“ plemenem nebo, dnes často používaným, „bojovým“ plemenem si většina z nás představí velkého šlachovitého psa, neurčitého typu s rozšklebenou hubou plnou zubů a slin.

Na vině je především neinformovanost lidí a fakt, že v dnešní době jsou tyto plemena natolik populární, že dochází k jejich křížení a je pak velice těžké určit, o jaké konkrétní plemeno se vlastně jedná.

Mnozí majitelé těchto miláčků (tedy i já) neradi slyší označení „bojový psy“!

V čem je ten rozdíl? Jak lidem bez větších znalostí kynologie vysvětlit základní pojmy, když z televize a mnohdy i mezi pejskaři slyšíme neustále toto označení.

Než se spolu podíváme na základní rozdělení „bull“ plemen, je třeba vysvětlit si co přesně znamená slovo „bull“ a kam až sahá toto označení.

Pro vysvětlení můžeme jít mnoho let do minulosti. Přibližně do období 17. až 18. století. V této době se začalo s křížením teriéra a buldoka (v angličtině bull and terrier).  

Tito jedinci se pak používali na bull bainting,což je v překladu označení honebního sportu této doby. Jednalo se o velmi krutý způsob zábavy tehdejší doby, kdy psi bojovali s uvázanými býky nebo medvědy. Tento krutý „sport“ byl populární ještě za vlády Alžběty I. což vyvolalo potřebu dále tyto psy šlechtit pro tento účel zábavy.

V roce 1835 byly všechny zápasy psů s tury a medvědy zakázány a existenci těchto plemen zachránil jen fakt, že už tehdy byly chovány jako domácí mazlíčci.

Od té doby prošlo plemeno mnoha změnami a označení „bojové plemeno“ tak ztratilo svůj význam.

Rozdělení bull plemen a jeho zkratky:

- AMERICKÝ PIT BULL TERIER – APBT

- AMERICKÝ STAFORDŠIRSKÝ TERIÉR – AST

- STAFORDŠIRSKÝ BULTERIÉR – SBT

Vyvstávají nám tedy dvě nové otázky. Jak je rozeznáme? A proč se používá pojem „bojový pes“?

Abychom si mohly zodpovědět otázku rozeznání je potřeba si říct, jak daná plemena vznikali. Americký stafordširský teriér (AST) a Americký pit bull teriér (APBT) má kořeny v Evropě. Existovalo plemeno, kterému se říkalo „BLUE PAUL“. Byl to kříženec plemene KERRY BLUE a bílého psa (teriéra) z chovu vévody Hamiltona. Pes typově připomínal nejvíce dnešního pitbulteriéra.

Protože lidé hodně cestují a své psy si rádi berou s sebou, neminulo toto i linii stafordů, která se tak dostala do USA. Zde ale byly jiné požadavky na plemeno, a tak se plemeno dál křížilo například s dogou, chrtem anebo ohařem. Takto postupně vznikl Americký stafordširský teriér i pitbulteriér.

Majitelé plemene mi dají jistě za pravdu, že když se tihle stafordi rozmyslí, prostě s nimi nehnete. Je potřeba na ně použít jiné měřítko výcviku než na služební plemena. Musíte najít jiný způsob komunikace, který bude vám i vašemu psu vyhovovat. Pokud se pro toto plemeno rozhodnete, musíte si uvědomit, že časy strávené na gauči jsou pryč. Tento pes vyžaduje pohyb a výcvik. Jakmile se rozhodnete, kterou cestou se vydáte, ať už sportovní kynologie, bull sporty anebo prostě jenom aktivní procházky a turistika, je potřeba zvolit i vhodné vybavení pro sport, který jste si vybrali. Pohodlný postroj nebo dostatečně široké a pevné obojky je samozřejmostí. (využijte pomoc zkušeného kynologa CWA – Škola výcviku, Zábřeh na Moravě)

Tohle jsou vlastnosti, které byly opravdu v amerických podmínkách pro tyto plemena potřeba a zároveň ho tak odlišuje od evropského plemene, které již zde nikdy dále kříženo nebylo.

Plemeno se tedy rozdělilo na dvě linie.

Ti, kteří chtěli se svým psem zápasit, si vybírali psa na „game“. Vybírali si psa především podle povahy bez ohledu na jeho vzhled. Brzy se tak toto plemeno ustálilo jako dnes známý AMERICKÝ PIT BULL TERIER, který byl používán nejčastěji na boj s býky a medvědy.

Druhá linie psů vznikla, jak již bylo naznačeno výše, díky lidem, kteří zápasy odsuzovali. Vyšlechtil se tak pes, který vynikal nejen jako zdatný lovec, ale také jako výstavní pes. Snaha uznat toto plemeno jako samostatné trvala až do roku 1936 kdy byl nakonec uznán Americkým klubem a jako samostatné plemeno byl zařazen pod názvem Americký stafordširský teriér a teprve v 1972 byl definitivně ustanoven jako AST – americký stafordširský teriér.

Americký pitbulteriér naopak není oficiálně uznané plemeno FCI, je však zaregistrován pod několik jiných organizací kde tou nejhlavnější je ADBA založena roku 1902 (American Dog Breeders Association.

Je třeba si tedy uvědomit že, v Evropě pod FCI je uznán pouze AST, a NE APBT tedy proto tady ten zmatek v průkazech.

Dodnes se najde mnoho psů, kteří splňují standardy obou těchto organizací, jedná se ale o dvě samostatné linie, které na sebe těsně navazují a málokdo je schopen je od sebe rozeznat a povahově rozdělit. Navíc v dnešní době kříženců není možné říct, do které linie daný jedinec spadá, pokud nemá průkaz původu.

Dalším plemenem je stafordširský bullteriér (SBT), který pochází z kraje Sraffordu (VB). Na severu byly preferováni těžší psi na druhé straně zase menší psi. Plemeno se vyvíjelo v rodinách všech sociálních skupin. Využíváno bylo opět na „sport“, kde bojoval v arénách pro změnu s krysami.

Vévoda Hemilton pracoval v plemenitbě systematicky a zkoušel různé plemenitby. Plemeno bylo natolik oblíbeno, že protesty vůči boji psů se zabýval i britský parlament a v roce 1835 byl stanoven zákaz všech druhů zvířecích zápasů.

Základní věc tedy, kterou by každý měl vědět je, že psi označovaní jako „bojový“ nebyly nikdy cvičeni proti lidem, naopak je museli respektovat, aby v aréně mohly být jak majitelé, tak i rozhodčí. Většina těchto psů respektovala lidi a žily v rodinách. A kdybychom si měli více projít historii arén, zjistíme, že v ní soutěžila snad každá plemena, kromě malých společenských.

Jediní psy, kteří jsou cvičeni účelně proti lidem, jsou psy služební – tedy například Německý ovčák, který je snad na každé druhé zahradě jako věrný společník. Dále pak Belgický ovčák nebo Rottweiler. Nikdo však tato plemena za „bojová“ neoznačil.

 

Použitá literatura: (Zdeněk Spies, Jiřina Volšická)

Autor: Klára (Clare) Kučerová – Škola výcviku Ráječek, zábřeh

Přidat komentář

* Jméno:
* E-mail: (Nepublikováno)
   Web: (URL webu s http://)
* Komentář:
Ověřovací kód